Odborný seminář: Školní řád – jedin(ečn)á ochrana ředitelky

1. termín: středa 5. dubna 2017, 9.00–15.30 h (od 8.00 h probíhá prezence a ranní coffee break)

2. termín: čtvrtek 6. dubna 2017, 9.00–15.30 h (od 8.00 h probíhá prezence a ranní coffee break)

Kde: aula ZŠ pro zrakově postiženénám. Míru 19, Praha 2

Lektorka: Jarmila Kotrbová

Zkušené ředitelky a ředitelé mateřských škol velmi dobře vědí, že tvorbu školního řádu se rozhodně nevyplatí podceňovat. Tento důležitý, ba přímo klíčový dokument je nejen předmětem kontroly ze strany České školní inspekce, ale slouží též jako významný nástroj při komunikaci a jednání se zákonnými zástupci dětí. Kromě toho se ve vypjatých, konfliktních či problematických situacích může stát jedin(ečn)ou ochranou ředitelky a ředitele MŠ, obzvláště pokud jeho obsah konzultovali s právníkem zaměřeným na oblast školství, popřípadě i s dalšími odborníky (např. bezpečnostním technikem).

S ohledem na časté změny školského zákona, prováděcích vyhlášek a dalších souvisejících právních předpisů se školní řád stává velice živým dokumentem, v němž musejí být veškeré relevantní a závazné změny promítnuty, s náležitou péčí implementovány a s jistotou rovněž aplikovány v praxi, což mnohdy nebývá ani snadný, ani rychlý proces.

Pakliže chcete mít jistotu, že postupujete v souladu se závaznou legislativou, že jste nic důležitého neopomněli do školního řádu zařadit, že vám dokáže poskytnout ochranu skutečně ve všech záludných situacích, neměli byste si nechat ujít celodenní, vysoce prakticky zaměřený seminář, který vás krok za krokem provede procesy a úskalími tvorby i úprav školního řádu.

Seminář povede Jarmila Kotrbová, dlouholetá ředitelka Mateřské školy a speciální mateřské školy Korycanská v Praze 8, která na základě vlastní neblahé a velice náročné zkušenosti osvětlí, jak nesmírně důležité je mít školní řád v naprostém pořádku, vypracován s maximální pečlivostí a co nejpodrobněji.

Celodenní seminář seznámí účastníky s tvorbou a úpravami školního řádu coby významného právního dokumentu sloužícího jako ochrana ředitele i ostatních pedagogických pracovníků MŠ a zavazujícího zákonné zástupce dětí k plnění určitých povinností a dodržování příslušných pravidel zakotvených ve školním řádu.

Dopolední blok:

• Práva a povinnosti účastníků předškolní výchovy a vzdělávání
  • Upřesnění výkonu práv a povinností zákonných zástupců při vzdělávání dětí v mateřské škole a pravidla vzájemných vztahů zákonných zástupců s pedagogickými pracovníky
  • Upřesnění podmínek pro ukončení vzdělávání dítěte v mateřské škole
  • Provoz a vnitřní režim mateřské školy
  • Organizace školního stravování

Odpolední blok:

• Povinné předškolní vzdělávání, podmínky vzdělávání pro děti s povinnou předškolní docházkou – nový bod v souvislosti s novelou školského zákona
  • Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí
  • Podmínky BOZP
  • Zacházení s majetkem školy
  • Závěrečná ustanovení (účinnost, platnost, změny a dodatky ŠŘ)

Cílem semináře je upozornit na důležitost pečlivé tvorby a pravidelné revize (popř. i konzultace s právníkem) klíčového právního dokumentu sloužícího potřebám hladkého provozu MŠ a působícího zároveň jako významná ochrana řídícího pracovníka i pedagogů. Jde zároveň o dokument stanovující určité povinnosti a určující pravidla vzájemných vztahů mezi MŠ a zákonnými zástupci dětí, v němž by právě tyto náležitosti měly být zakotveny.

Jarmila Kotrbová

• Absolventka SEŠ a SPgŠ, ředitelka MŠ Korycanská v Praze 8.
  • Od roku 1975 pracuje na Praze 8 (do r. 1988 v MŠ Ústavní jako učitelka, od září roku 1988 jako ředitelka v MŠ Korycanská). V roce 2001 bylo k její mateřské škole přiděleno odloučené pracoviště – mateřská škola pro děti zdravotně znevýhodněné.
  • Od roku 1987 je členkou OMEP (Mezinárodní organizace pro předškolní výchovu).
  • V roce 2002 byla zvolena předsedkyní ČV OMEP a na tomto postu působila až do roku 2010. Po skončení volebního období je nadále členkou předsednictva.
  • Od roku 1995 pořádala výměnné stáže pro učitelky a ředitelky mateřských škol za podpory MŠMT a města Düsseldorf. Tato výměna byla ukončena v roce 2000.
  • Dlouhodobě působila v poradním sboru MŠMT pro předškolní výchovu a vzdělávání.
  • Je členkou Asociace pro předškolní výchovu, spolupracuje s ostatními předškolními profesními organizacemi a snaží se podílet se na připomínkování zákonů a vyhlášek pro oblast předškolního vzdělávání.

Seminář se uskuteční v prostorné a kvalitně vybavené aule ZŠ pro zrakově postižené na nám. Míru 19, Praha 2, která disponuje samostatným WC, šatnou, obslužným pultem, nápojovým automatem a odpovídajícím technickým zázemím.

Cena za celodenní seminář o 8 vyučovacích hodinách činí 1750 Kč. V ceně semináře je zahrnuto celodenní občerstvení (dva coffee breaky + káva, čaj a voda po celý den), které bude založeno přímo v prostorách auly, a teplý oběd dle objednávky pořadatelky semináře v jídelně ZŠ (mimo čas pravidelných obědů). Při prezenci obdrží každý účastník desky s vytištěnými podkladovými materiály, psací potřeby a drobný dárek a do dvou dnů od data konání akce pak osvědčení potvrzující absolvování tohoto odborného semináře.