Odborný akreditovaný seminář: Pracovněprávní povinnosti ředitelů škol

Pro mimořádný zájem jsme pro vás vypsali další dva termíny konání, a sice ve čtvrtek 30. května a v úterý 11. června.

Kdy: čtvrtek 30. května 2019 od 8.30 do 15.30 h a úterý 11. června od 8.30 do 15.30 h

Kde: aula ZŠ pro žáky s poruchami zraku, nám. Míru 19, Praha 2

Lektor: Mgr. Pavel Zeman

Obsahem vzdělávacího programu je shrnutí pracovněprávních úkolů a povinností ředitele školy coby zaměstnavatele, tzn. zejména otázky vzniku pracovního poměru, jeho změn a ukončování, souvisejících organizačních změn, dále oblast odměňování (složky a změny) a pracovní doby (její evidence a změny). V neposlední řadě se pak seminář zaměří na pravidla tvorby související dokumentace, vnitřních předpisů i na přípravu na kontrolu ze strany oprávněných orgánů a institucí (ČŠI, zřizovatel, finanční úřad, hygienická stanice, inspektorát bezpečnosti práce MV, úřad práce…).

Dopolední blok

• Varianty vzniku pracovněprávního vztahu, seznámení zaměstnance s vnitřními předpisy příspěvkové organizace (PO), související dokumentace. Způsobilost zaměstnance k výkonu sjednané práce – lékařské prohlídky.
  • Zkušební doba, forma sjednání.
  • Pracovní poměr na dobu určitou, pravidla opakování, možnosti výjimek.
  • Varianty skončení pracovněprávního vztahu, varianty – výpovědi, dohody.
  • Odvolání vedoucího zaměstnance (i ředitele PO), postup, nároky odvolaného vedoucího zaměstnance.
  • Organizační změny, vyhlašování, odstupné. Slučování PO, přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů.

Odpolední blok

• Pracovní doba, změny rozvržení, evidence, přestávky v práci. Rozvržení přímé pedagogické činnosti, přímá práce nad stanovený rozsah.
  • Plat vs. mzda, rozdíl, složky platu (platový tarif, příplatky za vedení, přesčasovou práci, noční práci, dělenou směnu, zvláštní) – pravidla určení.
  • Konstrukce PHmax a přepočet na úvazky pedagogů.
  • Nenárokové složky platu – osobní příplatek a odměna, pravidla stanovení, změny, minimální a zaručená mzda.
  • Odměna z dohody, minimální hodinová sazba, odměna v rámci dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.
  • Příplatek za přímou práci nad stanovený rozsah.
  • Pracovní pohotovost – využití v praxi PO.
  • Odměna z FKSP – pravidla.

Seminář si klade za cíl seznámit účastníky s úkoly ředitele školy coby zaměstnavatele v oblasti vzniku, změn a skončení pracovněprávního vztahu se zaměstnancem, upozornit na úskalí, rizika a nejčastější chyby, k nimž v tomto procesu dochází, uvést pravidla odměňování zaměstnanců a zaměřit se na konkrétní příklady z praxe včetně tvorby povinné dokumentace, jež je předmětem kontroly ze strany oprávněných orgánů a institucí.

BLIŽŠÍ INFORMACE O LEKTOROVI

Mgr. Pavel Zeman

• absolvent Přírodovědecké fakulty UJEP Brno, obor matematika-deskriptivní geometrie
  • 1974–1975: středoškolský učitel na Gymnáziu Třeboň, SŠES Třeboň
  • 1976–1988: středoškolský učitel na Gymnáziu Jindřichův Hradec
  • 1988–1989: vedoucí vědecko-technického klubu, Jindřichův Hradec
  • 1989–1991: vedoucí odboru školství ONV Jindřichův Hradec (řízení a financování školství v okrese Jindřichův Hradec, výkon zaměstnavatelské funkce pro školy bez právní subjektivity v okrese Jindřichův Hradec)
  • 1991–2000: ředitel Školského úřadu Jindřichův Hradec, České Budějovice
  • leden 2001 – duben 2001: vedoucí referátu školství OkÚ České Budějovice
  • květen 2001 – listopad 2006: vedoucí odboru školství Krajský úřad České Budějovice (řízení a financování školství v Jihočeském kraji)
  • prosinec 2006 – dosud: OSVČ – poradenská činnost

Seminář se uskuteční v prostorné a kvalitně vybavené aule ZŠ pro žáky s poruchami zraku na nám. Míru 19, Praha 2, která disponuje samostatným WC, šatnou, obslužným pultem, nápojovým automatem a odpovídajícím technickým zázemím.

Cena za celodenní seminář o 8 vyučovacích hodinách činí 1750 Kč. Cena je konečná, tj. nepodléhá DPH. V ceně semináře je zahrnuto celodenní bohaté rautové občerstvení, které bude založeno přímo v prostorách auly. Při prezenci obdrží každý účastník desky s vytištěnými podkladovými materiály a psacími potřebami a do tří pracovních dnů od data konání akce pak osvědčení potvrzující absolvování tohoto odborného semináře s akreditací MŠMT.